17. mai 2007

Kübersõda

Tööle minnes ja töölt tulles on mul klapid peas ja kuulan raadiot. Peamiselt Vikerraadiot ja uut Eesti Raadio programmi RaadioTallinn. Viimane on peamiselt muusikakanal, kuid uudiseid on nii Vikerraadiost, BBC ja DW poolt. Kuna mina saksa keelt ei jaga mitte ühtegi grammi, siis BBC püüan kohe põnevusega kuulda. Algus on raske. Pole ju harjunud võõrkeelset infot tarbima.
Täna õhtul on BBC peateema Eesti sündmused ja peamiselt kübersõja teema. Võeti pikk intervjuu Aaviksoolt, Vene poolelt, ekspertidelt NATOst, ELi juustest ning isegi USA-st.
Vene pool eitas üldse seda, et nende poolt tulevad rünnakud. Täna on üleval selle kohta ka uudised suuremates online-väljaannetes. Nende arvates on normaalne, et pidevalt rünnatakse, olevat igapäevane nähe. Toodi näide, et USAst rünnatakse palju, ju ikkagi on rünnakud rahvusvahelised. Lisaks öeldi, et Eestiga on VÄGA halvad suhted ja eestlased on suhteliselt vaenulikud nende vastu.
Aaviksoo püüdis küll laveerida, kuid oli selge sõnum, et on alust arvata Venemaalt organiseeritud tegevusega.
Minu jaoks oli üllatus see, või õigemini polnud ma midagi kuulnud, et NATO saatis oma ekspertrühma Eestisse tänu ärevatele sündmustele. Nagu aru sain, siis üks inimene on pidevalt siin. Antakse nõu ning jälgitakse NATO vajadusi.
EL poolt tuli selge sõnum, et EL on ühtne oma liikmeriikide suhtes. Nende käsitlus oli, et Venemaa ründab ELi, mitte ainult pelgalt Eestis. Arvan, et see on julgustav lähenemine meile. Brüsselis ka seda rõhutati eestlaste endi poolt, kuid täna kuulsin seda võhivõõralt ja mul oli see jutt kohe palju usutavam.
Kokku saab asja võtta nii, et külma sõja jätk küberrünnakute näol on teadvustatud. JA seda teadvustatakse järjest enam. Elu on liiga tehniliseks tehtud, et infotehnoloogia vist kukuks küll kohe kokku. Samas usun, et ilma tehnikata saaksime hakkama küll. Vaevaliselt, kuid siiski.

Kommentaare ei ole: